Fıtık

Vücudun herhangi bir organının; genellikle bağırsağın, kaslar arasındakı zayıf bir noktadan dışarı çıkmasına fıtık denir. Bu tanım çok geneldir. Boyun fıtığı, bel fıtığı, mide fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtıkları, ameliyat yeri fıtıkları, gibi birçok fıtık tanımlarını içermektedir. Bel fıtığı omurların arasındaki disk denen kıkırdak yapının yerinden çıkarak sinirlere doğru baskı yapması ile oluşur. Beyin cerrahisi bölümünün tedavi ettiği bir durumdur. Halk arasında siyatik de denir.

Diğer fıtık çeşitleri (çocukluk grubu hariç) Genel Cerrahi kapsamında olup tüm fıtıkların tedavisi nihayetinde cerrahi yolladır. En sık rastlananı kasık fıtıklarıdır (ingüinal herni). Kasık bölgesinde şişlik, ağrı ile kendini gösterir ve öksürünce veya ıkınınca büyür; genellikle yatınca kaybolur.

!DiKKAT: Kasık bağları erken dönemde fıtığın dışarı çıkmasını önlemekle birlikte, bu bölgenin daha da zayıflamasına yol açarlar. Tedavi edici etkileri olmayan bu tür bağlar KULLANILMAMALIDIR.

Kasık fıtıklarında cerrahinin amacı dışarı çıkabilecek bir bağırsağın boğulmasını önlemektir ve bu nedenle operasyon mümkün olan en kısa zamanda değerlendirilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir