Hemoridal Hastalık (Basur – Mayasıl)

Hemoridal Hastalık (Basur – Mayasıl)

Makat bölgesinde şişlik ve kanama ile kendini gösteren ve halk arasında son derece yaygın rastlanan bir hastalıktır. Gerçekte hemorid adı verilen toplar damarlar her insanda bulunur ve büyük abdest ihtiyacının giderilmesi esnasında bir yastık gibi görev yaparak makat bölgesinin zarar görmesini önleyen önemli yapılardır. Kabızlik, aşırı ıkınma, tuvalette uzun zaman oturulması (gazete, kitap okuma vs.), hamilelik ve ailevi yatkınlık hemoroidal hastalık oluşmasında etkili nedenlerdir.

En önemli belirti dışkılama esnasında meydana gelen kanama ve ağrıdır. Bunun dışında makattan dışarı sarkan memeler, kaşıntı diğer bulgulardır. Hemoroidal hastalığın iç ve dış hemoroidal hastalık olmak üzere iki tipi mevcuttur. Dış hemoroidlerde ağrı ön planda iken iç hemoroidlerde kanama daha ön planda olan bulgudur. iç hemoroidlerde 4 evre tanımlanmıştır.

!DiKKAT: Hemoroidal hastalığın dişisi erkeği yoktur. Hemoroidal hastalık kansere dönüşüm göstermez. Ancak kalın bağırsak kanserinde de en önemli bulgu makattan kan gelmesi olduğu için özellikle yeterli muayene ve tetkik yapılmaksızın körükörüne basur tedavisi uygulanan hastalarda mevcut bir kalın bağırsak kanseri atlanabilir ve bu hastalığın çok ileri evrelerde karşımıza çıkmasina neden olur.

!YAPMAYIN: Halk arasında çeşitli bitkilerin yakılması ve ezilmesi ile yapılan merhemler gibi maddelerin makat bölgesine sürülmesi bu bölgede CİDDİ PROBLEMLERE NEDEN OLABİLİR. Utanma, korku vb. nedenlerle doktora gitmeden çevreden duyduğunuz ilaçlarla kendi kendinizi tedavi etmeye KALKIŞMAYIN. Bu bölgedeki özellikle anal fissür (çatlak) veya perianal fistül hastalıklarında da kanama, ağrı, akıntı bulguları olacağı için uygun olmayan bir ilacın kullanılması hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

!YAPIN: Hastalığın erken evrelerinde tuvalet alışkanlığının ve beslenme şeklinin gözden geçirilmesi çok önemlidir. Tuvalete belirli bir düzen içerisinde (sabah kahvaltısı ve akşam yemeği sonrası) gidilmeli ve ihtiyacın giderilmesini takiben çıkılmalıdır. Gıda seçiminde sebze ağırlıklı yiyeceklerin tercih edilmesi, günlük en az 2-3 Lt (8-10 bardak), bağırsak alışkanlığının düzenlenmesi açısından günde 1 bardak kefir içilmesi ve yoğurt yenmesi önemlidir. Yoğurdun içine kepek veya yulaf katılması ile kabızlık önlenebilir.Günde 3-4 kez yapılacak ılık suda 5-10 dakika oturma banyoları hastayı rahatlatır.

Tedavide bunun dışında infrared kuagülasyon (ışık ile yakma), bant ligasyonu (lastik bant ile sıkma) ve hastalığın evresine göre ameliyat diğer yöntemlerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir