Meme Hastalıkları

Meme Hastalıkları

Meme şikayet ve hastalıkları sıkça karşılaşılan durumlardır. Meme kanserinin sıklığı nedeniyle, meme ile ilgili problemler hasta tarafından tedirginlikle karşılanır. Ancak meme şikayetlerinin ve bulgularının ancak küçük bir kısmı kanserle ilişkilidir ve böyle bir durumda, teşhisin erken konulması önemlidir.

Meme ile ilgili sıkça karşılaşılan durumlar; iyi huylu meme kitleleri, meme başı akıntıları, meme apsesi ve meme kanseridir. Meme, süt kanalları, bağ dokusu ve meme dokusundan oluşan bir organdır. Adet döneminden önce ve bazen adet süresince memelerde hassasiyet, ağrı ve şişkinlik hissedilebilir. Bu, meme dokusunda sıvı toplanmasına ve vücuttaki hormon seviyelerine bağlıdır ve normaldir. Ancak ele kitle geliyorsa ve bir dahaki adet dönemine kadar geçmiyorsa en kısa zamanda meme muayenesi amacıyla doktora başvurulmalıdır.

Meme kanseri memede ele gelen bir kitle olarak kendini belli eder. Ancak, memede ele gelen her kitle kanser olmayıp, bunların %85’i iyi huyludur. Bir kitlenin kanser olup olmadığının ayırımını, uzman bir doktor yapabilir. Her ay kendi kendine meme muayenesi yapan, yıllık meme muayenesi için doktoruna giden ve uygun yaş ve risk gruplarında (en önemli risk faktörü ailede meme kanseri olmasıdır!) yıllık mamografi kontrolü yaptıran kadınlarda erken meme kanserini yakalamak ve tanı koymak daha kolaydır.

Meme apseleri, genellikle emziren kadınlarda olmakla birlikte, her kadında görülebilir. Emziren kadınlarda emzirme aralıklarının uzamasıyla memede süt birikimi olabilir ve bu iltihaplanabilir; ya da meme başındaki çatlaklardan bakteriler girerek meme apsesine yol açabilir. Apse, memede hassasiyet, meme dokusunda sertleşme, kızarıklık ve ağrıya yol açar.

!DiKKAT: Memesinde o zamana kadar olmayan bir değişiklik fark eden kişi, kendi kendine bir teşhis koymaya çalışmamalı, konunun uzmanı olan bir doktora başvurmalıdır.

!YAPIN: Kendi kendinize meme muayenesi yapabilirsiniz, dikkat edilmesi gerekli noktalar: Memede kitle, meme başından akıntı, ciltte çekilme ya da içe göçüklük, meme başında çekilme, meme başının etrafindaki ciltte pullanma, tahriş, cilt renginde ve görünümünde değişiklikler, “portakal kabuğu” gibi hissetme, memede şişme, kızarıklık ya da ısı artışıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir