Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinir. Bir beze içerisinde kıl toplanması anlamına gelen bu hastalık özellikle kuyruk sokumunda sık olmakla birlikte göbek, koltuk altı gibi bölgelerde de görülebilir. Erkeklerde sık olmakla birlikte bayanlarda da gelişebilir. Kuyruk sokumunda ağrı şişlik ve akıntı ile kendini gösteren hastalıkta bu bölgede toplu iğne ucu şeklinde delikler olması ve üzerine basıldığı zaman bu deliklerden bir miktar iltihap gelmesi tipiktir. Tedavide onlarca yöntem tanımlanmıştır. Laser uygulamaları, içerisine madde enjeksiyonları, eksize edilerek (çıkarılarak) açık bırakılması veya doku kaydırmasi ile onarım popüler tedavi yöntemleridir. Tedavi seçiminde en önemli nokta nüks riskinin en az olduğu ve hastanın günlük yaşantısını en az etkileyecek yöntemin seçilmesidir. Hastalık bazen akıntının olduğu deliklerin tıkanması ile apse şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumda şiş, kızarık hızla büyüyen bir beze meydana gelir ve yumurta büyüklüğüne ulaşabilir. Acil olarak boşaltılması ve antibiyotik tedavisi uygulaması ile enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra tedavisi planlanmalıdır.

!YAPMAYIN: Apse oluştuğunda üzerine halk arasında “kara merhem” olarak bilinen kremin uygulanması kontrolsüz bir boşalmaya ve üzerindeki derinin zarar görmesine yol açar, bu nedenle KULLANILMAMALIDIR.

!YAPIN: Apse olmayan hastalarda günlük duş alınması ve çamaşırların değiştirilmesi, bölgedeki kılların uzaklaştırılması, oturuş pozisyonuna dikkat edilmesi bir uzman tarafindan uygulanacak tedavi öncesi enfeksiyona karşı koruyucu önlemlerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir