Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesinin en bilinen ve sık gözlenen hastalığı safra kesesi taşlarıdır. Tesadüfen yapılan ultrasonografilerde veya mide ağrısı ve yanma şikayeti ile doktora giden hastalarda da tetkik esnasında bulunabilmekteyse de en sık rastlanan bulgusu yağlı ve ağır bir yemeği takiben (genellikle akşamları) başlayan şiddetli karın ağrısıdır. Ağrının 6 saatten uzun sürdüğü, ateş gibi enfeksiyon bulgularının eşlik ettiği hastalarda hastaneye yatırılarak tedavi gereksinimi vardır. Bulguların daha hafif olduğu hastalar ayakta takip edilebilir. Önerilen tedavi hastada bir rahatsızlık yaratıyorsa safra kesesinin laparoskopik (kapalı ameliyat, kansız ameliyat) yöntemle alınmasıdır. Safra kesesi taşlarında eritme tedavisi böbrek taşlarının aksine etkili bir yöntem değildir. Ciddi atak geçiren hastalarda bulguların iyileşmesi amacıyla 8-10 hafta beklendikten sonra ameliyat uygulanması seçilebilecek yöntemlerden birisidir.

!DiKKAT: Safra kesesinde taşı olan hastaların aynı zamanda ülser veya gastrit şikayetleri de bulunabilir. Hastanın yakınması bu gastrit veya ülsere bağlı olmasına rağmen yanlışlıkla safra kesesine bağlanması ve bu problemler tedavi edilmeden hastanın ameliyata alınması, ameliyat sonrası hastanın şikayetlerinin azalmasından çok artmasına neden olacaktır.

Safra kesesi rahatsızlığı olan hastaların ağır yağlı yemekler, kızartmalar, yumurta ve çikolata atak geçirmelerine neden olabilir. Ameliyat öncesi bu yiyeceklerden kaçınılması önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir